مواد خوراکی

روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ از نوع خاصی از بادام که معمولا کوتاهتر و پهن تر از دیگر بادام ها است، استخراج می شود. روغن بادام تلخ یک روغن معطر است و بوی خوشایندی دارد.

این روغن شامل گروهی از ترکیبات شیمیایی است که برخی از آنها سمی هستند. بنابر این از آن اغلب برای مصارف خارجی استفاده می شود. روغن بادام تلخ در دوز های پایین و فقط تحت نظارت پزشک  به صورت خوراکی استفاده می شود زیرا مصرف زیاد آن ممکن است کشنده باشد.

تحقیقات زیادی بر روی تاثیر این روغن بر روی پوست و مو انجام شده است و در ادامه به بررسی برخی خواص آن می پردازیم.

خواص روغن بادام تلخ

آبرسانی به پوست

اگر پوست خشکی دارید، روغن بادام گزینه مناسبی برای پوست شماست. این روغن به راحتی جذب پوست شما می شود و خاصیت آبرسانی دارد. کمی از این روغن را در جایی از پوستتان که خشک است بریزید و به آرامی ماساژ دهید. این کار به رطوبت پوست شما کمک می کند و از خشکی آن جلوگیری می کند. همچنین روغن بادام تلخ چین و چروک پوست شما را کم می کند. برای این منظور ابتدا صورت خود را با آب گرم بشویید و سپس یک قاشق از این روغن را بر روی پوست خود ریخته و به آرامی و به صورت دورانی ماساژ دهید. پس از ده دقیقه می توانید صورت خود را با آب گرم بشویید.

این کار را هر شب تکرار کنید تا تاثیر این روغن را ببینید.

درمان سیاهی دور چشم

روغن بادام در درمان پف و سیاهی دور چشم بسیار موثر است. هر شب قبل از خواب، دو قطره از این روغن را در اطراف چشم خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. بگذارید تمام شب روی صورتتان بماند و صبح آن را با آب سرد بشویید. این روش را تا اتمام کامل سیاهی دور چشمتان هر شب تکرار کنید. می توانید از ترکیب روغن بادام با عسل نیز به همین صورت استفاده کنید.

تقویت ناخن ها

این روغن به طور کلی به دلیل حفظ رطوبت، از خشکی جلوگیری می کند. اگر ناخن های خشکی دارید، از این روغن برای درمان و تقویت ناخن های خود استفاده کنید.

هر شب قبل از خواب یک قطره از این روغن را گرم کنید و بر روی ناخن خود بمالید. بعد از یک ماه استفاده، تاثیر آن را خواهید دید.

تقویت مژه

یکی از راه های تقویت مژه نیز استفاده از روغن بادام تلخ است. این روغن به رشد و پرپشت شدن مژه های شما کمک میکند. برای این منظور نیز شب ها قبل خواب مقداری از این روغن را با استفاده از برس مژه بر روی مژه های خود بمالید و صبح روز بعد با آب آن را بشویید. هر شب این کار را تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

تقویت ابرو

روغن بادام تلخ برای رشد و افزایش موهای ابروی شما نیز بسیار مناسب است. هر شب چند قطره از آن را بر روی ابرو های خود ریخته و به صورت دایره ای آن را ماساژ دهید. بعد از یک ماه استفاده مکرر از آن تاثیرش را خواهید دید.

درمان جای جوش

روغن بادام تلخ بر روی پوست بسیار سریع عمل می کند. این روغن برای از بین بردن لکه های پوستی و جای جوش، فوق العاده عمل می کند. باید مقداری از این روغن را بر روی لکه ها و جای جوش بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود.

درمان ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد از آن رنج می برند. روغن بادام برای رفع این مشکل بسیار مناسب است. برای این منظور چند قطره از این روغن را بر روی پوست سر خود بریزید و سپس کف سر خود را ماساژ دهید. این کار علاوه بر درمان ریزش مو، از بروز عفونت و قارچ بر روی پوست سر شما جلوگیری می کند.

ترمیم آسیب های مو

روغن بادام تلخ شکستگی ها و آسیب های موی شما را درمان می کند. روغن بادام به تغذیه مو کمک می کند و باعث درخشان شدن مو های شما می شود. این روغن از موثر ترین مواد برای سلامت مو های شماست.

چگونه روغن بادام تلخ اصل را تشخیص دهیم؟

روغن بادام تلخ مایعی به رنگ زرد و شفاف است. این روغن بر اثر کهنه شدن تیره و کدر می شود و بو و عطر خوش آن قابل تشخیص است.

روغن بادام تلخ را حتما در ظرفی در بسته و در محیطی سرد و تاریک نگهداری کنید؛ زیرا این روغن به راحتی با اکسیژن هوا ترکیب شده و اکسید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *